Co robić, by cieszyć się pięknym ogrodem?

Co robić, by cieszyć się pięknym ogrodem?

Artykuł miesiąca

Posiadanie ogrodu jest marzeniem większości z nas. Jeżeli mamy w pobliżu domu miejsce, które możemy zaaranżować jako ogród, warto z tej opcji skorzystać. Nie ulega wątpliwości, że posiadanie ogrodu ma wiele rozlicznych zalet. Można w nim wypocząć po stresującym dniu i poczytać książkę. Jeśli pogoda pozwala, w ogrodzie z powodzeniem można zorganizować przyjęcie. Aby jednak ogród cieszył nasze oczy, należy właściwie o niego zadbać.

Właściwie zaprojektuj rabaty.

Jeżeli mamy ogród, prawdopodobnie będzie zależało nam na tym, aby posiadać w nim rabaty kwiatowe. Aby owe rabaty dobrze się prezentowały, konieczne jest jednak zaprojektowanie ich we właściwy sposób. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad tym czy chcemy mieć w swoim ogrodzie rabaty jednogatunkowe czy rabaty wielogatunkowe. Nie ulega wątpliwości, że łatwiejsze w uprawie są te pierwsze. Niestety, rabaty jednogatunkowe nie będą piękne o każdej porze roku. Jeśli zależy nam na tym, aby ogród prezentował się dobrze wiosną, latem oraz jesienią, postawmy na rabaty wielogatunkowe. Dobrze posiadać na rabacie śnieżynki, które zdobią ją wczesną wiosną. Gatunków, które ozdobią nasz ogród latem jest całe mnóstwo. Jesienią możemy postawić na astry oraz jesienniki. Jeżeli decydujemy się na posadzenie obok siebie kilku gatunków roślin musimy pamiętać o tym, że każda z nich może mieć nieco inne wymagania. Bardzo ważne jest również to, aby wiedzieć że każda roślina może osiągać inną wysokość docelową. Najwyższe z roślin powinno się sadzić na tyłach rabat. Te najniższe sadzajmy zaś na ich obrzeżach. Dzięki temu niskie gatunki nie będą przysłaniane przez te wysokie.

Jakie krzewy warto mieć w ogrodzie?

Oprócz kwiatów, bardzo często sadzimy w naszych ogrodach również krzewy. Do najpopularniejszych krzewów ogrodowych bez wątpienia należy zaliczyć hortensję, jaśmin, a także bez. Każdy z tych krzewów ma nieco inne wymagania. Jeżeli lubimy tradycyjne, wiejskie ogrody, postawmy na bez i jaśmin. Doświadczonym ogrodnikom polecane są zaś dość wymagające hortensje. Ciekawe jest to, że kwiaty hortensji mogą mieć różną barwę w zależności od tego jakie jest pH gleby, w której je posadzimy. Jeśli gleba ma kwaśny odczyn, kwiaty będą różowe. Jeżeli jednak jej pH jest zasadowe, hortensje będą kwitły na niebiesko. Jeżeli mamy sporo miejsca w swoim ogrodzie, dobrze jest posadzić również kilka krzewów owocowych. Warto postawić między innymi na porzeczki, które są nie tylko smaczne, ale charakteryzują się również dekoracyjnym wyglądem. Doceniajmy je również za liczne właściwości prozdrowotne. Jesienią ozdobą ogrodu mogą stać się śnieguliczki. Krzewy te posiadają liczne, białe owoce o kulistym kształcie. Nie sposób również zapomnieć o krzewach malinowych i jeżynowych. Maliny i jeżyny to wyjątkowo smaczne i soczyste owoce. Są one nie tylko skarbnicą witamin, ale również cechują się atrakcyjnym wyglądem. O krzewy owocowe, podobnie jak o kwiaty trzeba odpowiednio się troszczyć. Pamiętajmy o regularnym ich przycinaniu oraz nawożeniu, jeżeli krzewy tego wymagają.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy ze sklepem Sklep Dla Ogrodu – najlepszym sklepem ogrodniczym.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o